Dvě neschopenky po sobě: Co s tím?

Dvě Neschopenky Po Sobě

Dvě neschopenky: Kdy nastává problém?

Mít dvě neschopenky po sobě není v Česku nic neobvyklého. Může se to stát každému z nás. Nicméně, existují situace, kdy dvě neschopenky po sobě mohou vzbudit otázky a komplikace. Pokud je druhá neschopenka vystavena krátce po ukončení té první, a to na stejný nebo podobný zdravotní problém, může to vést k zvýšené pozornosti ze strany České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). ČSSZ pak může prověřovat, zda je pracovní neschopnost skutečně důvodná.

V případě, že ČSSZ shledá nesrovnalosti, může zahájit kontrolu. Ta může zahrnovat kontrolu u lékaře, kontrolu v místě bydliště, nebo i žádost o posouzení zdravotního stavu jiným lékařem. Pokud se prokáže, že neschopenka nebyla oprávněná, hrozí pojištěnci sankce. Mezi ně patří například vrácení vyplacených nemocenských dávek, pokuta, nebo i trestní stíhání.

Ochranná lhůta: Co to je a jak funguje?

Ochranná lhůta je důležitý pojem, který souvisí s nemocenskou a dočasnou pracovní neschopností. Víte ale, co přesně znamená a jak funguje v případě, že máte dvě neschopenky po sobě?

Pokud jste po skončení jedné nemoci znovu onemocněli a nastoupili na druhou neschopenku, může pro vás být pojem ochranná lhůta klíčový. Během ochranné lhůty vás totiž zaměstnavatel nemůže propustit z důvodu vaší absence v práci. Ochranná lhůta trvá 14 kalendářních dnů od ukončení předchozího pracovního poměru nebo dočasné pracovní neschopnosti. To znamená, že pokud vám skončila první neschopenka například 31. ledna, jste chráněni až do 14. února. Pokud byste ale nastoupili na druhou neschopenku až 15. února nebo později, ochranná lhůta by se na vás již nevztahovala.

Důležité je si uvědomit, že ochranná lhůta se nevztahuje na všechny důvody výpovědi. Zaměstnavatel vás i během ochranné lhůty může propustit z důvodu zrušení firmy, přemístění firmy nebo z důvodu organizačních změn. V těchto případech je ale povinen vám vyplatit odstupné.

Pokud si nejste jistí, zda se na vás ochranná lhůta vztahuje, obraťte se na odborníka na pracovní právo. Ten vám s vaší situací poradí a pomůže vám se zorientovat v zákoníku práce.

Ztráta nároku na nemocenskou?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že dvě neschopenky po sobě automaticky znamenají ztrátu nároku na nemocenskou. Není to tak úplně pravda. Zákoník práce rozlišuje mezi jednotlivými případy a zohledňuje různé faktory.

Vlastnost Dvě neschopenky po sobě Jedna dlouhá neschopenka
Vliv na nárok na nemocenskou Může ovlivnit nárok, pokud mezi neschopenkami není dostatečný odstup Nárok na nemocenskou se řídí délkou pracovní neschopnosti
Administrativní náročnost pro zaměstnance Vyšší - nutnost odevzdat dvě sady dokumentů Nižší - stačí jedna sada dokumentů

Zásadní je, zda mezi ukončením první a nástupem na druhou neschopenku uplynula tzv. ochranná lhůta. Ta činí 6 týdnů a chrání zaměstnance před ztrátou nároku na nemocenskou v případě, že onemocní stejnou nemocí, kvůli které mu skončila předchozí neschopenka.

Pokud tedy nastoupíte na druhou neschopenku do 6 týdnů od ukončení té první a důvodem je stejná nemoc, nárok na nemocenskou vám zůstává. Pokud ale onemocníte jinou nemocí, nárok na nemocenskou vám vzniká standardně, jako byste na žádné neschopence předtím nebyli.

Situace se liší v případě, že mezi ukončením první a nástupem na druhou neschopenku uplyne více než 6 týdnů. V takovém případě se na vás vztahují stejná pravidla, jako byste žádné předchozí onemocnění neměli. To znamená, že nárok na nemocenskou vám vznikne až po uplynutí tzv. karenční doby, která činí prvních 14 dní nemoci.

Výjimky z pravidla o ochranné lhůtě

Pravidlo o ochranné lhůtě má i své výjimky. V případě dvou neschopenek po sobě je situace složitější a je nutné ji posuzovat individuálně. Ochranná lhůta se neuplatní, pokud zaměstnanec nastoupí do nového zaměstnání a v ochranné lhůtě onemocní stejnou nemocí, kvůli které byl v pracovní neschopnosti u předchozího zaměstnavatele. V takovém případě mu nevzniká nárok na náhradu mzdy od nového zaměstnavatele. Výjimku z pravidla o ochranné lhůtě představují také situace, kdy zaměstnanec poruší léčebný režim nebo zatají nové skutečnosti o svém zdravotním stavu. Pokud zaměstnavatel prokáže, že zaměstnanec nedodržel pokyny lékaře, může mu být náhrada mzdy krácena nebo dokonce odepřena. Stejně tak, pokud zaměstnanec zamlčí důležité informace o svém zdraví, které by mohly mít vliv na jeho pracovní schopnost, vystavuje se riziku ztráty nároku na náhradu mzdy. V případě pochybností je vždy vhodné obrátit se na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo, který vám poskytne relevantní informace a rady.

Doklady pro proplacení nemocenské

V případě dvou neschopenek po sobě je postup pro proplacení nemocenské obdobný jako u jedné neschopenky. Zaměstnavatel vyplní a odevzdá příslušné formuláře na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ).

dvě neschopenky po sobě

Důležité je, aby druhá neschopenka navazovala na první bezprostředně, tedy od prvního dne po skončení předchozí. Pokud mezi neschopenkami vznikne byť jen jednodenní mezera, OSSZ bude druhou neschopenku posuzovat jako nový případ. To může mít vliv na výši nemocenské, a to zejména v případě, že by druhá neschopenka spadala do prvních 14 dnů nemoci, kdy je vyplácena nemocenská od zaměstnavatele.

Kromě formulářů je nutné doložit obě neschopenky. První neschopenku si ponechává zaměstnavatel, druhou (a případně každou další navazující) odevzdáváte vy.

Situace s dvěma neschopenkami po sobě není nijak výjimečná a pro OSSZ se jedná o běžný proces. Důležité je dodat veškeré dokumenty kompletní a včas, abyste předešli zbytečným průtahům ve výplatě nemocenské.

Komunikace se zaměstnavatelem

Sdělit svému zaměstnavateli, že jste opět v pracovní neschopnosti, ihned po předchozí, může být nepříjemné. Pamatujte ale, že otevřená a upřímná komunikace je klíčová. Informujte zaměstnavatele o vaší situaci co nejdříve, nejlépe písemně, abyste měli doklad. Stručně popište důvod vaší nepřítomnosti, aniž byste zacházeli do zbytečných detailů. Zaměřte se na sdělení termínu, od kdy do kdy budete v pracovní neschopnosti, a na to, zda budete pro zaměstnavatele v tomto období k dispozici (např. telefonicky, e-mailem). Důležité je také uvést, zda se vaše kontaktní údaje změnily. V případě, že se vaše neschopnost týká stejného zdravotního problému jako minule, jednejte obezřetně a s respektem k vašemu soukromí. Není nutné sdělovat detaily o vašem zdravotním stavu, pokud si to nepřejete. Zaměřte se na sdělení nezbytných informací a na ujištění zaměstnavatele, že děláte maximum pro to, abyste se co nejdříve uzdravili a vrátili se zpět do práce. Pamatujte, že i zaměstnavatel má své povinnosti a je v jeho zájmu, abyste se uzdravili a mohli se plně věnovat práci.

Komunikace s lékařem

Otevřená a upřímná komunikace s vaším lékařem je naprosto klíčová, zvlášť pokud se potýkáte s opakovanými zdravotními problémy, které vedou k více neschopenkám po sobě. Nebojte se lékaři sdělit všechny důležité informace o vašem zdravotním stavu, včetně všech příznaků, které pociťujete, a to i přesto, že už jste je dříve zmiňovali. Lékař není jasnovidec a potřebuje znát všechny detaily, aby mohl správně vyhodnotit váš stav a navrhnout tu nejvhodnější léčbu. Ptejte se na vše, co vám není jasné, a nebojte se požádat o vysvětlení, pokud něčemu nerozumíte. Jde o vaše zdraví a je důležité, abyste byli aktivním partnerem ve své léčbě. Pamatujte, že lékař je tu pro vás a jeho cílem je vám pomoci vrátit se co nejdříve zpět do běžného života.

Možné komplikace a jejich řešení

Ačkoliv se může zdát, že dvě neschopenky po sobě nepředstavují zásadní problém, opak může být pravdou. Zaměstnavatelé vnímají častou pracovní neschopnost negativně a může to vést k napětí na pracovišti. Navíc, pokud mezi ukončením jedné a nástupem na druhou neschopenku uplyne více než 3 kalendářní dny, nevzniká nárok na další nemocenskou od prvního dne a zaměstnanec pobírá pouze 60 % denního vyměřovacího základu. V krajním případě může častá pracovní neschopnost vést až k rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, a to i v době trvání dočasné pracovní neschopnosti.

Důležité je proto s lékařem otevřeně komunikovat o svém zdravotním stavu a možnostech léčby. Pokud se necítíte dostatečně zdrávi na návrat do práce, informujte o tom svého lékaře a proberte s ním možnost prodloužení neschopenky. V případě, že se vaše zdravotní potíže opakují, zvažte konzultaci s jiným specialistou, abyste vyloučili případné další komplikace. Zaměřte se také na prevenci a zdravý životní styl, abyste minimalizovali riziko opakovaných onemocnění.

Dvě neschopenky po sobě, to je jako začarovaný kruh. Sotva se člověk z jedné nemoci vyhrabe, už ho lapí druhá. A tak se to táhne, až má člověk pocit, že se z toho marasmu nikdy nedostane.

Božena Němcová

Užitečné kontakty a odkazy

V případě pochybností ohledně návaznosti dvou nemocenských je vždy nejlepší obrátit se přímo na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Kontakty na OSSZ naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Důležité informace o nemocenské a návaznosti dvou neschopenek najdete i na stránkách České správy sociálního zabezpečení. Pro zodpovězení vašich konkrétních otázek ohledně vašeho případu doporučujeme kontaktovat infolinku ČSSZ na telefonním čísle. Nezapomeňte, že každý případ je individuální a záleží na mnoha faktorech.

Publikováno: 26. 11. 2024

Kategorie: Zdraví