Tajemství krásy: Pařížská kopretina a její kouzlo.

Pařížská Kopretina

Pařížská kopretina: Co to je?

Pařížská kopretina, někdy také nazývaná pařížská sedmikráska, ve skutečnosti není kopretina ani sedmikráska. Jde o rostlinu z čeledi hvězdnicovitých, jejímž správným botanickým názvem je vratič obecný (Tanacetum parthenium). Původně pochází z Kavkazu a jihovýchodní Evropy, ale dnes je rozšířená po celém světě. Své jméno „pařížská“ získala pravděpodobně díky své popularitě ve Francii, kde se hojně pěstovala v zahradách a parcích. Pařížská kopretina je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 80 cm. Má vzpřímené, větvené stonky a listy s typickou vůní. Kvete od června do září drobnými, bílými květy uspořádanými v úborech, které připomínají květy kopretiny. Pařížská kopretina je oblíbená nejen pro svůj vzhled, ale i pro své léčivé účinky. Obsahuje látky s protizánětlivými a analgetickými účinky, a proto se používá k léčbě migrén, horečky, artritidy a dalších onemocnění.

Původ a historie květiny

Pařížská kopretina, známá také jako chryzantéma věncová, ve skutečnosti nepochází z Paříže. Tato elegantní květina s něžnými bílými okvětními lístky a žlutým středem je výsledkem šlechtění v Japonsku, kde se chryzantémy těší oblibě již po staletí. Do Evropy se dostala až v 17. století a brzy si získala oblibu pro svůj půvab a dlouhou trvanlivost. Název "pařížská kopretina" získala pravděpodobně díky své popularitě ve Francii, zejména v Paříži, kde se stala symbolem elegance a romantiky. Ačkoliv se tedy "pařížská kopretina" netěší tak dlouhé historii jako některé jiné květiny, její krása a symbolika z ní učinily oblíbený druh po celém světě. Rostlina zvaná pařížská kopretina je nenáročná na pěstování a daří se jí jak v zahradách, tak i v květináčích. Její něžné bílé květy jsou krásným doplňkem do kytic a aranžmá a přinášejí do interiéru svěžest a eleganci.

Vzhled a charakteristika

Pařížská kopretina, známá také jako chryzantéma věncová, je okrasná rostlina patřící do čeledi hvězdnicovitých. Tato elegantní květina, původem z Kanárských ostrovů, se vyznačuje svými jednoduchými, ale půvabnými květy, které připomínají kopretiny. Obvykle dosahují průměru 5 až 10 centimetrů a hřejí nás svou krásou v pestré škále barev, od sněhově bílé přes růžovou a žlutou až po sytě červenou. Listy pařížské kopretiny jsou tmavě zelené, lesklé a mírně zubaté, čímž vytvářejí atraktivní kontrast k zářivým květům. Rostlina obvykle dorůstá do výšky 30 až 60 centimetrů a vytváří bohaté trsy květů, které jsou pastvou pro oči. Díky své nenáročnosti a dlouhé době kvetení, která trvá od jara až do podzimu, je pařížská kopretina oblíbenou volbou pro zahrady, balkony i do interiérů.

Srovnání pařížské kopretiny s běžnou kopretinou
Vlastnost Pařížská kopretina Běžná kopretina (Leucanthemum vulgare)
Velikost květu Až 12 cm v průměru 5-7 cm v průměru
Tvar květu Plně zdvojený, kulovitý Jednoduchý, s viditelným středem

Pěstování a péče

Pařížská kopretina, známá také jako chryzantéma velkokvětá, je oblíbenou ozdobou zahrad i interiérů. Pěstování této elegantní rostliny není náročné, a proto je vhodná i pro začátečníky. Pařížská kopretina preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Během vegetačního období je důležitá pravidelná zálivka, půda by neměla nikdy zcela vyschnout. Pro bohaté kvetení je vhodné rostlinu přihnojovat každých 14 dní hnojivem na kvetoucí rostliny. Po odkvětu je vhodné stonky seříznout, čímž podpoříme další kvetení. Pařížská kopretina je citlivá na mráz, proto je vhodné ji na zimu chránit přikrytím nebo přenesením do světlé a chladné místnosti. Dodržováním těchto jednoduchých rad se můžete těšit z krásy pařížské kopretiny po dlouhou dobu.

Ideální podmínky pro růst

Pařížská kopretina, známá také jako chryzantéma věncová, je odolná květina, která pochází z oblasti Pyrenejí. Přestože je nenáročná, existuje několik klíčových faktorů, které zajistí její zdravý růst a bohaté kvetení. Pařížská kopretina preferuje slunné stanoviště s alespoň 6 hodinami přímého slunečního světla denně. Vhodná je dobře propustná, hlinitá půda s mírně kyselým až neutrálním pH. Pravidelná zálivka je důležitá, ale půda by neměla být nikdy přemokřená. Během vegetačního období je prospěšné přihnojování tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny každé 2-3 týdny. Odstranění odkvetlých květů podpoří tvorbu nových poupat a prodlouží dobu kvetení. Pařížská kopretina je relativně mrazuvzdorná, ale v chladnějších oblastech se doporučuje zimní přikrývka z chvojí nebo listů.

Množení pařížské kopretiny

Pařížská kopretina, známá také jako chryzantéma velkokvětá, se obvykle nemnoží semeny. Tato kráska s velkými květy se mnohem snadněji množí řízkováním. Na jaře nebo začátkem léta odeberte z mateřské rostliny řízky o délce asi 10-15 cm. Odstraňte spodní listy a řízky zapíchněte do květináče s vlhkým substrátem. Pro urychlení zakořenění můžete použít stimulátor růstu. Řízky umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce, a udržujte substrát stále vlhký. Zakořenění obvykle trvá 4-6 týdnů. Jakmile řízky zakoření a začnou růst, můžete je přesadit do samostatných květináčů nebo na záhon. Pamatujte, že pařížská kopretina je náročná na živiny, proto nezapomínejte na pravidelné hnojení.

pařížská kopretina

Pařížská kopretina, květina s dechberoucí krásou, která v sobě skrývá tajemství pařížských uliček a šarm francouzské elegance.

Zdena Koubková

Choroby a škůdci

Pařížská kopretina, známá také jako chryzantéma věncová, je obecně odolná rostlina, ale i tak ji může potrápit pár chorob a škůdců. Mezi nejčastější patří padlí. Toto houbové onemocnění poznáte podle bílého povlaku na listech. Padlí se daří ve vlhkém a teplém prostředí, proto je důležité rostliny nepřelívat a zajistit jim dostatečnou cirkulaci vzduchu. Dalším nepřítelem pařížské kopretiny jsou mšice. Tito drobní zelení nebo černí škůdci se živí rostlinnými šťávami a oslabují tak rostlinu. Mšice se zbavíte pomocí insekticidního mýdla nebo postřikem z kopřivového výluhu. Kromě padlí a mšic mohou pařížskou kopretinu napadnout i slimáci a hlemýždi, kteří rádi okusují její listy. Proti těmto nezvaným hostům se osvědčily pivní pasti nebo rozdrcené skořápky kolem rostlin. Pravidelnou kontrolou a včasným zásahem udržíte své pařížské kopretiny zdravé a krásné po celou sezónu.

Pařížská kopretina v kultuře

Pařížská kopretina, známá také jako chryzantéma věncová, je květina s bohatou historií a kulturním významem. Její něžné bílé okvětní lístky s typickým žlutým středem inspirovaly umělce, básníky i zahradníky po celém světě.

V Japonsku, odkud chryzantéma pochází, je symbolem dlouhověkosti, štěstí a radosti. Její krása je oslavována během tradičního festivalu chryzantém, který se koná každý rok na podzim. V Číně je chryzantéma symbolem ušlechtilosti a ctnosti a je spojována s podzimem a sklizní.

V Evropě se chryzantéma stala populární v 19. století a rychle si získala oblibu pro svou eleganci a rozmanitost barev. Pařížská kopretina, s jejími čistě bílými okvětními lístky, se stala symbolem čistoty, nevinnosti a věrné lásky. Často se používá ve svatebních kyticích a dekoracích, aby symbolizovala nový začátek a naději do budoucna.

Symbolika a význam

Pařížská kopretina, známá také jako chryzantéma věncová, je květina s bohatou symbolikou a významem. V Japonsku, odkud pochází, je pařížská kopretina symbolem císařské rodiny a dlouhověkosti. Její něžné bílé okvětní lístky evokují čistotu, nevinnost a věrnost, díky čemuž je oblíbenou volbou do svatebních kytic. V západní kultuře je pařížská kopretina spojována s radostí, optimismem a přátelstvím. Darovat někomu kytici pařížských kopretin je tak krásným způsobem, jak vyjádřit své přání štěstí a spokojenosti. Rostlina zvaná pařížská kopretina nám připomíná krásu a jednoduchost přírody. Její elegantní vzhled a jemná vůně dokáží zútulnit každý interiér a navodit příjemnou atmosféru.

Zajímavosti o rostlině

Pařížská kopretina, známá také jako chryzantéma věncová, ve skutečnosti nepochází z Paříže. Její domovinou je východní Asie, konkrétně Čína a Japonsko. Do Evropy se dostala až v 17. století a brzy si získala oblibu pro svůj půvabný vzhled a dlouhou trvanlivost květů. Zajímavostí je, že pařížská kopretina není botanicky kopretinou, ale patří do rodu chryzantém. Název pařížská kopretina se vžil díky podobnosti květů s kopretinami. Tyto květiny jsou symbolem radosti, veselí a přátelství. V Japonsku je pařížská kopretina symbolem císařské rodiny a každoročně se zde koná festival chryzantém. Oblíbená je také jako květina do svatebních kytic, neboť symbolizuje čistotu a nevinnost.

Publikováno: 28. 11. 2024

Kategorie: domov